MoRe FuN
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MoRe FuN

Da-ti frau liber imaginatiei si creazatzi o lume proprie...unde tu esti totul si totul este prin tine
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Maitreyi - Mircea Eliade -

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
yyynnnaaa
Admin
Admin
yyynnnaaa


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 29
Localizare : Pe Pluto ... de la al treilea crater pe stanga
Data de inscriere : 23/02/2008

Maitreyi - Mircea Eliade - Empty
MesajSubiect: Maitreyi - Mircea Eliade -   Maitreyi - Mircea Eliade - Icon_minitimeDum Mar 16, 2008 2:11 am

Maitreyi - Mircea Eliade - 1256to5


Scurta descriere:Intre cartile nascute din exsperienta indiana a lui Mircea Eliade, Maitrey ocupa un loc aparte: nicaieri nu suntem mai departe ca aici de „recuzita“ mitului si exotismului de mai tarziu, nicaieri intreg misterul Indiei nu se afla intrupat, ca aici, intr-un unic pesonaj si nicaieri prapastia de netrecut intre doi oameni apartinand unor culturi diferite nu este mai prezenta ca in aceasta poveste a imposibilei iubiri dintre Allen si personajul titular.
Nu-i de mirare ca cel mai frumos roman de dragoste din literatura romana exercita azi asupra cititorilor aceeasi fascinatie ca acum sapte decenii, cand a aparut.
Simplitatea sa exemplara se sprijina pe o desavarsita arta a povestirii, pe echivocul in care autorul stie sa invaluie faptele, pe „febra“ pe care reuseste s-o trasmita cititorului, pe autenticitatea sub zodia careia stau fiecare scena si fiecare fraza.



Eu dupa ce am citit-o am ramas marcata ... E cea mai superba si bine structurata carte pe care am citit-o ...
Sus In jos
https://magicland.forum-canada.com
evans_fun

evans_fun


Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 30/03/2008

Maitreyi - Mircea Eliade - Empty
MesajSubiect: Re: Maitreyi - Mircea Eliade -   Maitreyi - Mircea Eliade - Icon_minitimeLun Mar 31, 2008 6:37 pm

si eu am citit cartea asta! bounce
Sus In jos
 
Maitreyi - Mircea Eliade -
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MoRe FuN :: Carti :: Lumea cartilor-
Mergi direct la: